Just Basic Girl

by Małgorzata Ostrowska

Dziadkowie. Czego mogą nauczyć?

Choć Dzień Babci i Dziadka mamy już za sobą, warto podkreślać rolę, jaką odgrywają w życiu naszych dzieci. Czułość, cierpliwość, bliskość, zrozumienie, czas – to tylko niektóre cechy, jakie ofiarują nasi rodzice swoim wnukom. Funkcje te nie sposób przecenić, dlatego tę relację warto pielęgnować.

Co dziadkowie mogą zaoferować?

3a - 1 (6)

Przede wszystkim czas. Żyjąc w pośpiechu, w pogoni za lepszym jutrem, zarzuceni szeregiem obowiązków rodzice czasami z trudem wygospodarowują czas dla swoich pociech, podczas gdy dziadkowie, często nie będąc już ograniczeni obowiązkami zawodowymi, mają go znacznie więcej. Zawsze znajdują chwilę na to, by wysłuchać, w potrzebie – pocieszyć, pożartować. Są wyrozumiali, troskliwi, nie brakuje im cierpliwości, co przyczynia się do stworzenia ciepłej atmosfery, pełnej zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.

Dziadkowie wzbudzają szereg dobrych, pożytecznych zainteresowań, takich jak: wspólne gotowanie, wypieki czy majsterkowanie, które sprawiają ogromną radość dla obu stron, ale też niosą podwójne korzyści. Z jednej – pobudzają u dzieci ciekawość, uczą koncentracji, dokładności, pracowitości, z drugiej – dowartościowują dziadków, dając im poczucie przydatności.

Dziadkowie, dzielący się doświadczeniem, jakie wynieśli z życia, budują pewnego rodzaju furtkę zaufania, do której wnuczęta bez bojaźni „zapukają” w razie potrzeby, chęci „otworzenia się”, gdy będą potrzebowali pomocy.

Babcia i Dziadek są nie tylko skarbnicą wiedzy, przekazując mądrość życiową czy ucząc przestrzegania zasad moralno-etycznych, ale również kopalnią opowieści, zwłaszcza z dzieciństwa rodziców. Niekończące się rozmowy, przekazywanie rodzinnych historii, anegdot, które stanowią pewnego rodzaju tradycję pokoleniową, budują tożsamość dziecka, poczucie trwałości i przynależności do określonej wspólnoty rodzinnej. Dialog jest podstawą do stworzenia stałych, dobrych i mocnych relacji.

Dzięki starszemu pokoleniu dzieci uczą się dostrzegać różne potrzeby innych ludzi, uczą się szacunku i tolerancji. Przestają być dla nich obcymi takie słowa jak: proszę, przepraszam, dziękuję, dzięki którym życie staje się lepsze.

W razie pomocy przy opiece nad starszą osobą, odnajdują w sobie wrażliwość, delikatność, czułość, dostrzegając jednocześnie, że nie są same na świecie, że nie liczy się tylko czubek ich nosa.

Babcia i dziadek są podstawą każdej rodziny, warto zatem uświadomić sobie znaczenie tego prawdziwego fundamentu.

Kolaże26

1 Komentarz w “Dziadkowie. Czego mogą nauczyć?”

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany

CLOSE
CLOSE