Just Basic Girl

by Małgorzata Ostrowska

Inspiracje kulinarne. Babeczki cytrynowe.

W tym roku długo nie mogłam zdecydować się, jakie wypieki chciałabym przygotować na Wielkanocny Stół. Wiedziałam tylko, że chcę choć w niewielkim stopniu zachować tradycję, wyniesioną z domu rodzinnego. Wybór padł na babkę świąteczną, ale w całkiem nowej odsłonie. Mini babeczki ujęły mnie przede wszystkim swoim niewielkim, nietypowym rozmiarem. To świetny smakołyk „na dwa kęsy”, który wygląda bardzo oryginalnie na tle innych wypieków. Aby je przyrządzić potrzebujemy specjalne małe foremki o których pisałam tutaj, dobry przepis (ja skorzystałam z podłączonego do zestawu Tchibo) i niewiele doświadczenia kulinarnego:). Przyrządzajcie, smakujcie i delektujcie się! Od dziś Święta Wielkanocne będą kojarzyły mi się z zapachem cytrynki:)

Składniki na 10 foremek:

(bo choć oryginalnie jest podana ilość na 12 sztuk, ciasta wystarczyło tylko na 10 sztuk)

CIASTO

2 małe cytryny ekologiczne

2 jajka

100 ml oleju słonecznikowego

miąższ z 1/2 laski wanilii

100 ml wody mineralnej

110 g cukru

2 szczypty soli

100 g mąki (typ 450)

2 łyżeczki proszku do pieczenia

POLEWA

8 łyżek cukru pudru

2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie:

  1. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180℃ (termoobieg). Cytryny przemywamy gorącą wodą, osuszamy i trzemy 2 łyżeczki skórki. W celu wypełnienia foremek pozostawiamy je na ruszcie z piekarnika.
  2. Jajka, olej, skórkę z cytryny, miąższ wanilii, wodę, cukier oraz 2 szczypty soli ubijamy trzepaczką na pianę.
  3. Do piany dodajemy mąkę i proszek do pieczenia, przesiewając je przez sito, i energicznie mieszamy łopatką sylikonową (ja użyłam z Tchibo, o której pisałam tutaj). Ciasta nie mieszamy zbyt długo, aby nie stało się lepkie.
  4. Ciasto przelewamy do foremek i pozostawiamy na kratce do całkowitego ostygnięcia. Aby przyrządzić polewę, w misce mieszamy cukier puder i sok z cytryny. Ostygnięte wypieki polewamy lukrem.

111 - 1 (12)

Smacznego!

38 Komentarzy w
“Inspiracje kulinarne. Babeczki cytrynowe.”

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany

CLOSE
CLOSE