Just Basic Girl

by Małgorzata Ostrowska

Z cyklu: Podróżuj ze mną. Mediolan, Włochy.

Mediolan jest bezapelacyjnie jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc we Włoszech. To miasto kojarzone głównie z modą i designem, zachwyca turystów swoim majestatycznym obliczem, którego bazę stanowią liczne monumentalne zabytki architektoniczne, galerie, muzea, teatry, przed którymi nie da się przejść obojętnie.

Rodzinne zwiedzanie zaczęliśmy od najbardziej charakterystycznej i jednocześnie okazałej budowli – Katedry Narodzin Św. Marii, która znajduje się w samym centrum placu Starego Miasta (Piazza del Duomo).  To jedna z największych Świątyń na świecie, której budowa trwała prawie 500 lat! 1aa - 1

1q - 1W finalnej odsłonie Kościół jawi się jako niezwykle dekoracyjne marmurowe dzieło sztuki, którego liczne wieżyczki i rzeźby, podkreślające barokowy charakter, zachwycają misternym wykonaniem i stanowią o jej wielkości.1qq - 1 Na samym szczycie Katedry znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę miasta, a  przy lepszych warunkach pogodowych – dostrzec wierzchołki Alp. Niestety ten widok „zarezerwowany jest” tylko dla nielicznych – tuż przed przekroczeniem progu Duomo na ścianie „wisi” mnóstwo obostrzeń, a jednym z nich jest zakaz wpuszczania czworonożnych przyjaciół (co mnie oczywiście nie dziwi), stąd byliśmy zmuszeni podziwiać budowlę tylko od jej zewnętrznej strony. Mimo wszystko warto było stanąć przy tak olśniewającym kolosie, również zaczekać do zmierzchu, by móc upamiętnić tu swoją obecność bez skupiska turystów 10 - 1Obok Katedry znajduje się słynna Galeria Wiktora Emmanuela, zwana przez Mediolańczyków: „salonem miasta”. Jej ściany i sufit zdobi okazała architektura, a wnętrze wypełniają ekskluzywne butiki znanych włoskich projektantów. To tutaj można dostrzec zamożność mieszkańców, których szykowne i kosztowne stroje odznaczają się z daleka, a zapach perfum, unoszący się w powietrzu, odurza przechodniów. Moda jest tu obecna na każdym kroku i na poziomie dostępnym tylko dla nielicznych.3aa - 1Neorenesansowe kamieniczki, w których znajdują się nie tylko sklepy znanych projektantów, ale też restauracje, kawiarnie czy księgarnie zdecydowanie nadają wnętrzu wzniosły charakter.
5a - 1Odpoczynek w tak cudownym miejscu – z przeszklonym dachem i kopułą zarazem, w towarzystwie mozaikowej posadzki, z widokiem na ściany, pokryte malowidłami czy płaskorzeźbami – niecodzienne doznanie;)6a - 1

q - 1

qq - 1W dalszej kolejności udało nam się dotrzeć do słynnego Zamku Sforzów, jednego z najznamienitszych renesansowych dworów we Włoszech, w którym swoją stopę postawili m. in. Bramante oraz Leonardo da Vinci. Kto nie oglądał, ten powinien sięgnąć po mini serial: „Rodzina Borgiów”, który dotyka dziejów właśnie tego znanego rodu. Tym bardziej, że w główną rolę wcielił się sam Jeremy Irons. 11 - 1Przed wejściem do fortecy, wykonanej z cegły, znajduje się bardzo duża fontanna, przy której skupiają się zmęczeni turyści jak również Mediolańczycy, szukający ochłody zwłaszcza w upalne dni. W dalszej części mieści się aż sześć muzeów, które słyną z  dzieł takich artystów jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. 12 - 1Zakupowicze, którzy niekoniecznie chcą wydać fortunę w firmowych salonach, a planują drobne szaleństwo zakupowe, mogą wybrać się na Corso Buenos Aires, gdzie znajdują się sieciówki, oferujące bardzo przystępne ceny.

Ja czuję niedosyt zwiedzania, dlatego jeszcze tu kiedyś zawitam:) A Wy, mieliście już okazję być w Mediolanie?

 

 

 

38 Komentarzy w
“Z cyklu: Podróżuj ze mną. Mediolan, Włochy.”

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany

CLOSE
CLOSE